POPIS LEKTIRE ZA 1. RAZRED

Jacob i Wilhelm Grimm: Bajke (izbor)

a prema izboru sljedeći naslovi:

Željka Horvat-Vukelja: Slikopriče

Stanislav Femenić: Idi pa vidi

Ljudevit Bauer: Tri medvjeda i gitara

Zvonimir Balog: Male priče i velikim slovima

Sunčana Škrinjarić: Kako sanjaju stvari

Plesna haljina žutog maslačka

Jens Sigsgaard: Pale sam na svijetu

Svjetlan Junaković: Dome, slatki dome

 

POPIS LEKTIRE ZA 2. RAZRED

(prvo djelo je obvezno)

Hans Christian Andersen: Bajke (izbor)

Ratko Zvrko: Grga Čvarak

Karel Čapek: Poštarska bajka

Carlo Collodi: Pinokio

Alan Aleksandar Milne: Medo Winnie zvani Pooh

Dubravko Horvatić: Stanari u slonu

Nevenka Videk: Pismo iz Zelengrada

Nada Iveljić: Nebeske barke ili Pronađeno blago ili Božićna bajka

Želimir Hercigonja: Poštar zeko Brzonogi ili Prašnjavko ili Kjel crna labud ptica ili Vodenjak i stara kruška

Andrea Peterlik-Huseinović: Plavo nebo ili Ciconia ciconia

Desa Muck: Anica i sportski dan ili Anica i čarobnica Lili

Ela Peroci: Djeco, laku noć (izbor)

Ivica Bednjanec: Male ljubavi

Mila Željeznjak: Sretna priče

Božidar Prosenjak: Miš

Hrvoje Kovačević: General Kiro miš

Larisa Mravunac: Dječak u zvjezdanim čizmama

Charles Perrault: Bajke (izbor: Vile, Kraljević Čuperak, Mačak u čizmama, Pepeljuga ili Ljepotica i zvijer)

Nada Zidar-Bogadi: Sretni cvrčak

 

POPIS LEKTIRE ZA 3. RAZRED

Ivana Brlić-Mažuranić: Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke

Vladimir Nazor: Bijeli jelen

Sanja Polak: Dnevnik Pauline P. ili Drugi dnevnik Pauline P.

Hugh Lofting: Pripovijest o doktoru Dolittleu

Nada Iveljić: Šestinski kišobran  ili Čuvarice novih krovova

Slavko Kolar: Jurnjava na motoru

Basne (izbor)

KADA PROČITAŠ OBVEZNA DJELA, MOŽEŠ JOŠ PROČITATI I:

Mato Lovrak: Vlak u snijegu

Dubravko Horvatić: Grički top

Sanja Pilić: Nemam vremena ili E, baš mi nije žao

Božidar Prosenjak: Sijač sreće

Gianni Rodari: Putovanje Plave strijele ili Čipolino

Hrvatske narodne bajke

James  M. Barrie: Petar Pan

Franki Lyman Baum: Čarobnjak iz Oza

Stanislav Femenić: Ludi kamen

Otfried Preussler: Mali vodenjak ili Mala vještica

Elwin Brooks White: Paukova mreža

Dragutin Horkić: Čađave zgode

 

POPIS LEKTIRE ZA 4. RAZRED

(prva dva djela su obvezna)

Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine (Šuma Striborova i Regoč)

Mato Lovrak: Družba Pere Kvržice

Balog: Nevidljiva Iva

Gardaš: Duh u močvari

Pulić: Ključić oko vrata

Kastner: Emil i detektivi ili Blizanka

Salten: Bambi

J. Spyri: Heidi

R. Kipling: Knjiga o džungli

S. Mihalić: Petrica Kerempuh

J. Truhelka: Zlatni danci

M. Marušić: Snijeg u Splitu

S. Kolar: Jurnjava na motoru

Hrvoje Kovačević: Tajna Ribljeg Oka ili Tajna mačje šape ili Tajna Tužnog psa ili Tajna graditelja straha ili Tajna zlatnog zuba

Zlata Kolarić-Kišur: Moja zlatna dolina

Maja Gluščević: Ivan Vučko ili Bijeg u košari ili Klopka za medvjedića

Nada Mihoković-Kumrić: Tko vjeruje u rode još

Silvija Šesto: Bum, Tomica ili Bum, Tomica 2

Zoran Pongrašić: Mama je kriva za sve

Hrvoje Hitrec: Eko Eko

Istvan Bekeffi: Pas zvan gospodin Bozzi

Sanja Lovrenčić: Esperel, grad malih čuda

Astrid Lindgren: Pipi Duga Čarapa

Ludwik Jerzy Kern: Ferdinand Veličanstveni

Anton van de Velde: Neobični doživljaji ptića Sovića

Čečuk, Čunčić-Bandov, Horvat-Vukelja, Kolarić-Kišur: Igrokazi

 

POPIS LEKTIRE ZA 5. RAZRED

Obvezna djela za cjelovito čitanje 

Ivan Kušan, Koko u Parizu 

Grigor Vitez, Pjesme

Prijedlog djela za cjelovito čitanje 

Balog, Zvonimir, O Bože, kako sam ja blesav

Bilopavlović, Tito, Paunaš / Filipini iza ugla 

Brajko-Livaković, Maja, FinkaFi

Dahl, Roald, Charlie i tvornica čokolade / Fantastični gospodin Lisac

Gardaš, Anto, Duh u močvari / Ljubičasti planet / Izum profesora Leopolda

Gavran, Miro, Igrokazi za djecu

Gavran, Miro, Sretni dani / Kako je tata osvojio mamu 

Gluščević, Maja, Bijeg u košari / Tišina, snima se

Graham, Kenneth, Vjetar u vrbama

Hitrec, Hrvoje, Eko Eko / Humandel

Horvat, Tihomir, Frka u Ščitarjevu

Kanižaj, Pajo, 3čave pjesme

Krilić, Zlatko, Šaljive priče i priče bez šale

Kušan, Ivan, Lažeš, Melita / Domaća zadaća

Lagerlöf, Selma, Legende o Kristu

Maar, Paul, Tjedan sav od subota

Macan, Darko, Knjige lažu

Matošec, Milivoj, Strah u Ulici lipa

Pichon, Liz, Tom Gates – Odlični izgovori (i druge dobre fore) 

Pilić, Sanja, Nemam vremena / Zar baš moram u školu?

Polak, Sanja, Dnevnik Pauline P. / Drugi dnevnik Pauline P. / Morski dnevnik Pauline P.

Puškin, Aleksandr Sergejevič, Bajka o ribaru i ribici

Sempé, Jean-Jacques, Goscinny, René, Nikica

Škuflić-Horvat, Ines, (ur.), Kaos prije premijere

Winterfeld, Henry, Timpetill

Zlatar, Pero, Otključani globus

Željeznjak, Mila, Sretne priče

 

POPIS LEKTIRE ZA 6. RAZRED

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine

Stjepan Tomaš: Mali ratni dnevnik

August Šenoa: Povjestice

Blanka Dovjak-Matković: Zagrebačka priča ili Priče iz Dubrave

Mark Twain: Kraljević i prosjak

Henry Sienkievicz: Kroz pustinju i prašumu

Ivona Šajatović: Tajna ogrlica sa sedam rubina

Josip Cvenić: Čvrsto drži joy-stick

Jadranko Bitenc: Twist na bazenu

Christine Nostlinger: Konrad, dječak iz limenke ili Olfi među ženama

Vlatko Šarić: Rogan ili Miško

Vladimir Nazor: Veli Jože

Dubravko Horvatić: Junačina Mijat Tomić

Jonathan Swift: Gulliverova putovanja

Alfonse Daudet: Pisma iz mog mlina

Joža Horvat: Waitapu ili Operacija Stonoga

Frances H. Burnett: Mali lord

Pajo Kanižaj: Tričave pjesme

Nikola Pulić: Maksimirci

Danijel Dragojević: Bajka o vratima

Oscar Wilde: Kronike iz Narnije

Snježana Grković-Janović: Velebitske vilin staze

Šime Storić: Poljubit ću je uskoro, možda

Milutin Majer: Dolazak Hrvata

Melita Rundek: Psima ulaz zabranjen

Želimir Hercigonja: Tajni leksikon

 

POPIS LEKTIRE ZA 7. RAZRED

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

Božidar Prosenjak: Divlji konj

Hrvoje Hitrec: Smogovci

Vladimir Nazor: Pripovijetke (Voda)

Dobriša Cesarić: Pjesme

Damir Miloš: Bijeli klaun

Dubravko Jelačić-Bužimski: Balkanska Mafija ili Sportski život letećeg Martina ili Martin protiv CIA-e i KGB-a

Charles Dickens: Oliver Twist

August Šenoa: Čuvaj se senjske ruke

Dinko Šimunović: Duga

Branka Kalauz: Čuj, Pigi, zaljubila sam se

Daniel Defoe: Robinson Crusoe

Pavao Pavličić: Dobri duh Zagreba

Sue Townsend: Tajni dnevnik Adriana Molea ili Novi jadi Adriana Molea

Vjenceslav Novak: Iz velegradskog podzemlja

Gustav Schwab: Najljepše priče klasične starine

Deborah Ellis: Djevojčica iz Afganistana

C.S. Lewis: Kronike iz Narnije

Izbor proze i poezije o domovinskom ratu

Ićan Ramljak: San bez uzglavlja ili Povratnik

Zoran Pongrašić: Gumi-gumi

Branka Primorac: Maturalac

Nada Mihoković-Kumrić: Lastin rep

Pero Zlatar: Otključani globus

Zvonko Todorovski: Prozor zelenog bljeska ili Mirakul od mora

Jadranka Klepac: Miris knjige

Bernard Jan: Potraži me ispod duge

Vjekoslav Majer: Dnevnik malog Perice-kopije

Scott O’Dell: Otok plavih dupina ili Caru carevo

Nada Iveljić: Želiš li vidjeti bijele labudove

Bijeli patuljak ili Lutke s dušom

 

POPIS LEKTIRE ZA 8. RAZRED

(izabrati 9 djela, obvezna prva tri)

Dinko Šimunović. Alkar

Slavko Kolar: Breza

Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale

Ernest Hemingwey: Starac i more

August Šenoa: Prosjak Luka  ili  Branka

Dnevnik Ane Frank

Ephraim Kishon: Kod kuće je najgore

Višnja Stahuljak: Don od Tromeđe ili Zlatna vuga

Marija Jurić Zagorka: Kći Lotrščaka

Sunčana Škrinjarić: Ulica predaka

Đuro Sudeta: Mor

William Shakespeare: Romeo i Julija

Pero Budak: Mećava

Silvija Šesto: Vanda ili Tko je ubio Pašteticu ili Debela

Nada Mihelčić: Bilješke jedne gimnazijalke

Sanja Pilić: O mamama sve najbolje

Vladan Desnica: Pravda

Mate Balota: Tijesna zemlja

Eugen Kumičić: Začuđeni svatovi

Ivan Goran Kovačić: Pripovijetke

Karl Bruckner: Sadako hoće živjeti

Goran Tribuson: Rani dani ili Ne dao Bog većeg zla

Zlatko Krilić: Krik

Milena Mandić: Pokajnik

Antoine de Saint Exupery: Mali princ

Richard Bach: Galeb Jonathan Livingstone

Nancy Farmer: Kuća škorpiona

Tomislav Milohanić: Deštini i znamenje

Maja Brajko-Livaković: Kad pobijedi ljubav

Miroslav Krleža: Djetinjstvo

Nick Hornby: Sve zbog jednog dječaka

Michael Ende: Momo ili Beskrajna priča

Josip Laća: Grand hotel